x

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

1910 yılında "Kadınlar Günü" olarak kutlanma fikri ortaya atılan 8 Mart'ın trajik hikâyesi, eşitsizliğe karşı gelen ve kadın haklarına sahip çıkan geniş kitlelere ilham veriyor. Bu trajik hikaye ile ilgili farklı varsayımlar mevcut. Kadın dayanışması ve kadın haklarının temsilcisi niteliğinde olan bu değerli ve anlamlı günün hikayesi ile ilgili söylenenler neler? Neden Dünya Kadınlar Günü 8 Mart? İşte bu soruların cevaplarına dair merak edilenler....

Devamını okuyunuz...

Sevgililer Günü'nde Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

Sevgililer Günü'nde Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Şunun şurasında ne kaldı. Sevgilisi olmayanlara kabul, kabus gibi görünüyor ama hiç üzülmeyin. Bu asla sevgisiz kalacağınız anlamına gelmez. Hem en özel sevgiliniz zaten kendiniz değil misiniz? O zaman, siz de kendinizi bu çok özel günde şımartabilirsiniz elbette. Mesela İtalya'da sevgilisi olmayanlar, 15 Şubat'ı ‘‘Bekarlar Günü’’ ilan etti. Siz de onlara katılıp "Single" gününü farklı alternatiflerle kutlayabilirsiniz ama bizim burada sözümüz sevgilisi olanlara... Sevgililer Günü'nde yapılabilecek aktiviteler neler? Gelin 14 Şubat'ı sevgilinizle en güzel en romantik ve en iyi geçirmenin alternatiflerine göz atalım...

Devamını okuyunuz...

Sevgililer Gününde Alınabilecek Hediyeler

Sevgililer Gününde Alınabilecek Hediyeler

Her sene Sevgililer Günü yaklaştıkça tatlı bir heyecana kapılıyor insan... Çiçeği burnunda sevgililer, yıllardır aynı yastığa baş koyanlar ya da bir yastıkta kocayanlar...  İlişkinin uzunluğu günün büyüsünü ve heyecanını yitirmesine izin vermiyor!  En azından izin vermemeli. Çünkü aslolan güzel vakit geçirerek geleceğe hoş bir anı bırakmak değil mi? Hayatın koşuşturmasından biraz olsun uzaklaşmak, farklı ve güzel bir gün geçirmek için Sevgililer Günü, güzel bir fırsat, belki bir bahane... Hayatınızdaki özel molalardan biri! Ancak farkındayız bir handikap var. "Heyecanı, güzelliği tamam da bu sene ne alacağım?" dediğinizi duyar gibiyiz... Bu noktada sizi en çok telaşlandıran Sevgililer Günü hediyesi için buradayız! Sevgilinize veya eşinize yapabileceğiniz özel sürprizlere ve onu mutlu edAecek belki de aşkınızı yeniden alevlendirecek hediye önerilerine göz atmaya hazır mısınız?

Devamını okuyunuz...

5 Çayı Kültürünün Kuralları ve 5 Çayı Tarifleri

5 Çayı Kültürünün Kuralları ve 5 Çayı Tarifleri

Çayın çeşidi bol seveni de çok. Tiryakileri çay demlemenin bir vakti ya da kuralı olduğuna pek ikna olmasa da İngiltere'den gelen bir 5 çayı kültürü olduğunu ve bu etkinliğin ciddiye alınarak belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirildiğini bilmenizde yarar var. Peki, sevdiklerinizle keyifle çayınızı yudumlayacağınız bu zaman dilimi niçin kurallara bağlanmış bilmek ister misiniz? 5 çayı kültürünün tarihine bakınca bu durumu anlamak aslında zor değil! 5 çayı derken sıradan bir ritüelden değil İngiltere'de 1800'lü yıllara ve Kraliçe Victoria dönemine dayandırılan bir tarihten söz ediyoruz. Yemek saati gelinceye dek açlığı yatıştıracak yiyeceklerin çay eşliğinde tüketilmesi bir saray geleneği olunca, belirli kurallara bağlanması da kaçınılmaz oluyor.

Devamını okuyunuz...

Tatile Çıkmadan Önce Alınması Gereken 8 Önlem

Tatile Çıkmadan Önce Alınması Gereken 8 Önlem

Tatile gitmek eğlenceli olduğu kadar yorucudur da. Tatil için yapılan alışverişler, ulaşım, tatil sonrası dönüş, bavulları boşaltmak... Özellikle tatile çıkmadan önce evde yapılan son kontroller bir hayli streslidir. Almanız gereken hiçbir şeyi unutmayıp, siz yokken evde meydana gelebilecek tehlikeleri önceden sezerek önlem almak tam bir usta işidir. Size vereceğimiz kısa tavsiyeler sayesinde artık acaba şunu kontrol ettim mi, acaba şunu aldım mı, diye düşünmeyeceksiniz.

Devamını okuyunuz...

Yağmurlu Havalarda Evde Yapılacak Aktiviteler

Yağmurlu Havalarda Evde Yapılacak Aktiviteler

Mevsimler gelip geçiyor ve siz her zaman mevsimlere ayak uydurmaya çalışıyorsunuz. Tabii ki mevsimler size ayak uydurmaz; gelirler, üşütürler, ısıtırlar ve giderler. Siz ise bir kaç aylık da olsa yeni düzenler kurmak durumunda kalırsınız. Mesela ilk iş mevsime uygun kıyafetler almak değil mi? Gardırobunuzun derinliklerine şöyle bir göz atın, hâlâ giyilebilecek durumda olan kıyafetleriniz vardır mutlaka. Kıyafet işi kolay da bu işin bir de dışarısı var. Yazın kavurucu sıcağında çıkmak nasıl zor oluyorsa kışın dondurucu soğuğunda da öyle zor oluyor. Hava güllük gülistanlık olduğunda gezip eğlenmek için yapılacak aktivite seçeneği çok. Peki ya bardaktan boşalırcasına yağmur yağdığında?

Devamını okuyunuz...

Sonbaharda Hafta Sonlarınızı Değerlendireceğiniz 5 Kaçış Rotası

Sonbaharda Hafta Sonlarınızı Değerlendireceğiniz 5 Kaçış Rotası

Yaz bitti, havalar soğumaya başladı. Sonbaharın gelişiyle deniz, kum ve güneşin bıraktığı anılar artık geride kaldı. Kimisi sıcakları şimdiden özlerken kimisi de soğukların gelmesinden oldukça memnun. Mevsimler arasında hep farklı bir yeri olan sonbaharda gezmenin tadı ise bir başka. Yaprakların bir bir düştüğü, havanın gri, yerlerin turuncu olduğu bu dönemde gidilecek birçok yer mevcut. İstanbul’dan bir hafta sonu kaçamağı ile gideceğiniz 5 yakın lokasyonu sizin için inceledik.

Devamını okuyunuz...

Seyahat Ederken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Seyahat Ederken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Seyahate çıkmadan önce zahmetli bir valiz hazırlama sürecini atlatmamız gerekir. Kısıtlı bir alana sahip olan bavulumuza mümkün olan en fazla sayıda eşyayı sığdırmaya uğraşırız. Bu durum valizin hazırlanmasının saatler almasına, bazen en temel eşyalarımızı unutmamıza, ya da taşımakta zorlanacağımız bir bavul ağırlığıyla baş etmeye çalışmamıza neden olur. Oysa seyahat için gereken azami sayıda eşya belirlenip bu doğrultuda valiz hazırlanırsa gözümüzde büyüyen süreç kolayca atlatılabilir.

Devamını okuyunuz...

Film Keyfinin Olmazsa Olmazları

Film Keyfinin Olmazsa Olmazları

Boş zamanları değerlendiren, arkadaşlarıyla hoş vakit geçirmek isteyen, ailesiyle bir aktivite yapmak isteyen ya da tamamen sanattan zevk almak isteyen herkesin en sık yaptığı şeylerden birisi film izlemektir. Peki film izlemek için sinemaya mı gitmek zorundasınız? Elbette hayır. Gelişen teknolojiler sayesinde sinema size gelebilir ve evinizde de üst düzey bir film keyfi yaşayabilirsiniz. Ama bunun için film keyfi yaşamanın olmazsa olmaz parçalarını birleştirmeniz şart!

Devamını okuyunuz...

Heyecanlı Süreç: Çeyiz Alışverişi

Heyecanlı Süreç: Çeyiz Alışverişi

Heyecanlı Süreç: Çeyiz Alışverişi

 

Evlilik kararı, iki kişinin hayatını birleştirmesi ve bir arada yaşamasının dışında, yeni bir düzen kurma ve yeni eşyalar anlamına da geliyor. Yeni bir hayata başlarken yaşanan heyecanın yanı sıra yeni bir ev kurmanın zorluğu da göz ardı edilmemeli. Bir evde bulunabilecek her türlü eşya, malzeme ve araç gereci eksiksiz bir şekilde tamamlamak, dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayabilir. Yeni bir ev kurmak için alışverişe başlamadan önce, tüm ihtiyaçların ve en küçük detayların bile bulunduğu bir çeyiz listesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Devamını okuyunuz...
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.