x

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Fit bir vücuda ya da gösterişli kaslara sahip olmayı kim istemez ki? Kendimiz de dahil olmak üzere birçok kişinin yolu spor salonlarından mutlaka geçmiştir. Bazen bu, bir ya da birkaç aylık geçici bir hevesle kalmıştır, bazen ise uzun yıllar boyunca sporla iç içe geçen bir hayat olmuştur. Birçok spor salonunda duvarda yazdığı gibi 'No pain no gain' (Acı yoksa kazanç da yok) sloganından hareketle disiplinli çalışmanın ödülü her zaman fazlasıyla alınmıştır. Peki hedefe ulaşmak için haftalık düzenli olarak spor salonuna gitmek yeterli mi? Kesinlikle değil. Çevrenizde muhakkak "Programıma sadığım ama hiç hacim kazanamadım" gibi hayıflanmalar duymuşsunuzdur. Bu durum özellikle spora başlanan ilk dönemde motivasyon konusunda da büyük bir kayba yol açabiliyor. Çözümü ise belli: Doğru beslenme, düzenli uyku ve sabır.

Devamını okuyunuz...

Sağlıklı Beslenenlerin Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktaları

Sağlıklı Beslenenlerin Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktaları

Fazla kilolar, birçoğumuzun ortak derdi! Kilo verme telaşı ise özellikle yaz ayları yaklaştığında hepimizi saran bir telaş! Şok diyetler, tek tip beslenme, bir anda vücuda yüklenen spor... Kilolardan kurtulacağız derken, maalesef hepimiz zaman zaman sağlığımıza zarar verebiliyoruz. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için ise birkaç püf noktaya dikkat etmekte fayda var!

Devamını okuyunuz...

Kim Korkar Ütü Yapmaktan?

Kim Korkar Ütü Yapmaktan?

Ütü yapmak, her ne kadar uzun ve zahmetli gözükse de özellikle ütü gerektiren kıyafetler için olmazsa olmaz. Giysinin temiz ve şık oluşu kadar ütülü olması da göz ardı edilemeyecek bir durum. Giydiği kıyafetlerle çok stil duran birinin giydikleri ütüsüz ve oldukça kırışıksa hiç şüphesiz göze kötü gözükecektir. Peki bu durum sadece günümüzde mi yaşanıyor? Ütünün tarih sahnesine ilk çıktığı yıllar 1700’lü yıllar olarak görülüyor. İlk olarak sıcak taşlarla, daha sonra kömürlü ütüler ile kıyafetler ütüleniyor. 1882 yılına gelindiğinde ise artık elektrikli ütüler tarih sahnesinde yer alıyor. Gelişen teknoloji ile ütü yapmak bugün çok daha zahmetsiz olsa da; kıyafet ütülemek pek çoğumuz için hala oldukça zahmetli ve yorucu bir görev! Yoğun ev işlerinin üzerine bir de birikmiş ütülenecek kıyafet yığını hiç de iç açıcı değil. Tüm bunların yanında ütülenecek kıyafetlerin ütülenmemek için direnmesi de işin cabası. Fakat bir de ütü yapmaktan keyif alan insanların varlığını da göz ardı etmemek gerekiyor. Onlar için ütü yapmak son derece keyifli ve eğlenceli bir durum. Haftanın yorgunluğunu, stresini ütü yaparak attığına inananlar için dağ gibi duran kıyafetleri ütülemek; pilates ve yoga yapmak kadar dinginlik veren bir egzersiz. Peki onlar, çoğu kişinin aksine bu durumdan nasıl zevk alabiliyorlar? Aslında işin püf noktası ütü tekniklerinden geçiyor... Daha pratik bir şekilde ütü yapmak, mümkün olduğunca kısa zamanda bitirmek ve ütüyü daha eğlenceli hale getirmek için gelin püf noktalarına göz atalım...

Devamını okuyunuz...

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Eğlenceli ve Zor Yanları

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Eğlenceli ve Zor Yanları

Kedi, köpek, kuş, balık ya da hamster... Sizinle aynı evi paylaşan, aynı zamanda evinizi alt üst eden; hayatınızı ritme sokan ama mevcut düzeninizi değiştiren sevimli bir dosta ne dersiniz? "Evde evcil hayvan beslemenin zorluklarına göğüs gerebilirim." diyorsanız; onunla doyasıya eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Devamını okuyunuz...

Alerji Yapmayan Evler…

Alerji Yapmayan Evler…

Alerji, herhangi bir canlı ya da cansız varlığa gösterilen hastalık derecesindeki tepkidir. Yani gerçekten sıkıntılı bir durumdur ve bu tepkiyi elinizde olmadan verirsiniz. Ama yine de sizde alerji yapan şeyler için tedbir alırsanız bu sıkıntılı durumun önüne geçebilirsiniz. Mesela çileğe alerjiniz varsa yemezsiniz olur biter. Ya da alerjiniz olan bir çiçeği koklamazsınız. Toza alerjiniz varsa tozdan uzak durur, temiz ortamlarda bulunmaya çalışırsınız. Peki, evinize kadar giren tozlardan kurtuluş yolu nedir?

Devamını okuyunuz...

Bayram Sabahı Kahvaltı Heyecanı

Bayram Sabahı Kahvaltı Heyecanı

Bayram sabahları ayrı bir heyecan olur evlerde, kah büyükanne ve büyükbabaların evinde toplanır aile; kah büyükler çocukları tarafından kahvaltıya davet edilir. Her nerede olursanız olun, geleneksel bayram kahvaltılarında bir masada buluşup ekmeği bölüşmek, aynı demlikte demlenmiş çayı içmek, aynı zeytinyağına ekmeği banmak; paha biçilemez bir mutluluktur. Kahvaltı her daim kimilerine göre zaten günün en keyifli anlarını oluşturur. İşte bu anlar için Cemal Süreya şöyle der: 

Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı!

Büyük üstâda katılmamak imkansız... Kahvaltı yeni bir güne yeni bir başlangıçtır, umuttur, o nedenle yeri diğer öğünlerden farklıdır... Bayram sabahlarındaki kahvaltı ise yeni umutlara, manevi değerlerin eklendiği, geleceğe aile ile birlikte kenetlenmek demek... Peki bu muhteşem günü, kusursuz bir kahvaltı masası ile taçlandırmaya ne dersiniz? Mükellef bayram sofraları için ipuçlarına gelin birlikte göz atalım...

Devamını okuyunuz...

Bayram Temizliği Püf Noktaları, İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları

Bayram Temizliği Püf Noktaları, İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları

Bayramlar...  O kıymetli mi kıymetli, munis mi munis misafirlerin ağırlandığı, en unutulmaz en güzel anların yaşadığı zamanlar... "Ahh nerede o eski bayramlar"... Şaka şaka, şimdi size  bayram nostaljisi yapmayacağız. Tam tersine bugün hala bayramı bayram tadında yaşayacak olanların tatlı bayram telaşına ortak olacağız! Bayramda tüm eş dost bir arada olacaklar temizlik hazırlıklarına başladı bile... Evi derleyip toparlamak, misafirlerin karşısına şık ve temiz evler sunmak bayramın nimetlerinden. Kaçış yok! Ama bunu pratik hale getirmenin yolları da mevcut. Bayram temizliğini büyük bir çile olmaktan çıkaracak; fikirlerle evlerinizi bayrama hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı, işte size püf noktaları... 

Devamını okuyunuz...

En Lezzetli Bayram Tatlıları

En Lezzetli Bayram Tatlıları

Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Aynı sofrada bir araya gelmek, geride kalan anıları hatırlayıp özlemek biraz da geçen günlere içlenmek sonra da annemizin el emeği göz nuru binbir emekle yaptığı bayram tatlılarını yemek bayramın en güzel yanı olsa gerek.

Devamını okuyunuz...

Film Keyfinin Olmazsa Olmazları

Film Keyfinin Olmazsa Olmazları

Boş zamanları değerlendiren, arkadaşlarıyla hoş vakit geçirmek isteyen, ailesiyle bir aktivite yapmak isteyen ya da tamamen sanattan zevk almak isteyen herkesin en sık yaptığı şeylerden birisi film izlemektir. Peki film izlemek için sinemaya mı gitmek zorundasınız? Elbette hayır. Gelişen teknolojiler sayesinde sinema size gelebilir ve evinizde de üst düzey bir film keyfi yaşayabilirsiniz. Ama bunun için film keyfi yaşamanın olmazsa olmaz parçalarını birleştirmeniz şart!

Devamını okuyunuz...

Bayram Geliyor... O Halde Açılsın Baklavalar!

Bayram Geliyor... O Halde Açılsın Baklavalar!

Her ne kadar eski heyecanını ve önemini yitirdiği düşünülse de bayramlar, hala günler öncesinden büyük bir telaş ve mutlulukla beklenen, hazırlıkları adeta büyük bir seferberlik içinde yapılan çok özel günlerdir. Bilhassa ev hanımları, misafirlerin yoğun olarak ağırlandığı bayramlarda temizlik adına her şeyin dört dörtlük olması için müthiş bir çaba gösterirler. Tabi bayram hazırlığı sadece temizlikle sınırlı değil... Bayram hazırlıklarının belki de en önemli aşaması; misafirlerin beğenisine sunulacak tatlıların yapılma seremonisidir. 

Devamını okuyunuz...
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.