Blog

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

08 Mart 2019

1910 yılında "Kadınlar Günü" olarak kutlanma fikri ortaya atılan 8 Mart'ın trajik hikâyesi, eşitsizliğe karşı gelen ve kadın haklarına sahip çıkan geniş kitlelere ilham veriyor. Bu trajik hikaye ile ilgili farklı varsayımlar mevcut. Kadın dayanışması ve kadın haklarının temsilcisi niteliğinde olan bu değerli ve anlamlı günün hikayesi ile ilgili söylenenler neler? Neden Dünya Kadınlar Günü 8 Mart? İşte bu soruların cevaplarına dair merak edilenler....

Sevgililer Günü'nde Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

13 Şubat 2019

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Şunun şurasında ne kaldı. Sevgilisi olmayanlara kabul, kabus gibi görünüyor ama hiç üzülmeyin. Bu asla sevgisiz kalacağınız anlamına gelmez. Hem en özel sevgiliniz zaten kendiniz değil misiniz? O zaman, siz de kendinizi bu çok özel günde şımartabilirsiniz elbette. Mesela İtalya'da sevgilisi olmayanlar, 15 Şubat'ı ‘‘Bekarlar Günü’’ ilan etti. Siz de onlara katılıp "Single" gününü farklı alternatiflerle kutlayabilirsiniz ama bizim burada sözümüz sevgilisi olanlara... Sevgililer Günü'nde yapılabilecek aktiviteler neler? Gelin 14 Şubat'ı sevgilinizle en güzel en romantik ve en iyi geçirmenin alternatiflerine göz atalım...

Sevgililer Gününde Alınabilecek Hediyeler

13 Şubat 2019

Her sene Sevgililer Günü yaklaştıkça tatlı bir heyecana kapılıyor insan... Çiçeği burnunda sevgililer, yıllardır aynı yastığa baş koyanlar ya da bir yastıkta kocayanlar...  İlişkinin uzunluğu günün büyüsünü ve heyecanını yitirmesine izin vermiyor!  En azından izin vermemeli. Çünkü aslolan güzel vakit geçirerek geleceğe hoş bir anı bırakmak değil mi? Hayatın koşuşturmasından biraz olsun uzaklaşmak, farklı ve güzel bir gün geçirmek için Sevgililer Günü, güzel bir fırsat, belki bir bahane... Hayatınızdaki özel molalardan biri! Ancak farkındayız bir handikap var. "Heyecanı, güzelliği tamam da bu sene ne alacağım?" dediğinizi duyar gibiyiz... Bu noktada sizi en çok telaşlandıran Sevgililer Günü hediyesi için buradayız! Sevgilinize veya eşinize yapabileceğiniz özel sürprizlere ve onu mutlu edAecek belki de aşkınızı yeniden alevlendirecek hediye önerilerine göz atmaya hazır mısınız?

5 Çayı Kültürünün Kuralları ve 5 Çayı Tarifleri

12 Şubat 2019

Çayın çeşidi bol seveni de çok. Tiryakileri çay demlemenin bir vakti ya da kuralı olduğuna pek ikna olmasa da İngiltere'den gelen bir 5 çayı kültürü olduğunu ve bu etkinliğin ciddiye alınarak belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirildiğini bilmenizde yarar var. Peki, sevdiklerinizle keyifle çayınızı yudumlayacağınız bu zaman dilimi niçin kurallara bağlanmış bilmek ister misiniz? 5 çayı kültürünün tarihine bakınca bu durumu anlamak aslında zor değil! 5 çayı derken sıradan bir ritüelden değil İngiltere'de 1800'lü yıllara ve Kraliçe Victoria dönemine dayandırılan bir tarihten söz ediyoruz. Yemek saati gelinceye dek açlığı yatıştıracak yiyeceklerin çay eşliğinde tüketilmesi bir saray geleneği olunca, belirli kurallara bağlanması da kaçınılmaz oluyor.

Sade ve Zarif Şıklığı Mutfağınıza Taşıyın

12 Şubat 2019

Bu yıl rose gold trendi dekorasyon dünyasını yakıp kavuruyor! Evinizi A'dan Z'ye saran bu trend, mutfağınızı da işgal etmeye hazırlanıyor. Zarif şıklığın temsilcisi haline gelen rose detaylar, altın, gümüş ve bronz tonlarından sıkılanların kurtarıcısı! Siz de mutfağınızı en güncel dekorasyon trendlerine uygun olarak yenileyip, birbirinden şık ve zarif rose tonlarındaki aksesuarlar ile donatmak istiyorsanız, işte yapabileceğiniz başlıca dekoratif uygulamalar:

En Güzel Hediye: Zaman! Zamandan Tasarruf Etmenin Yöntemleri

12 Şubat 2019

Acele ve telaş halindeyken ya da hiç bitmesin istediğimiz bir anın içindeyken saatin tik takları öylesine koşturur ki dakikalar saniyelermiş gibi gelir. Bunun tam tersi de mümkündür tabii... Bir an evvel bitsin istediğimiz anlar, sonu gelmemeye yemin etmişçesine oyalar durur bizi. Yani her zaman akreple yelkovan senkronize hareket etmez. Bu insanın ruh hali ve zamanın görecelik kuralıyla ilgilidir. Biz her ne kadar bunu bilsek de 1 saat 60 dakika, 1 gün 24 saattir kuralını kabul edelim. Son zamanların en büyük yakarışları günün 48 saat olmasını talep edenlerden geliyor. Öyle bir raddeye geldik ki 24 saatlik zaman dilimini yetiremez olduk. Hayatımızda ki en kıymetli olgunun zaman olduğunun farkındayız ama bir türlü zaman yönetimi yapamıyoruz. Koşturmacalarımızın bitmediğinden, kendimize vakit ayıramadığımızdan dem vurup duruyoruz. Fakat bir yanlışlık varsa suç elbette geceye, gündüze, akrebe, yelkovana yüklenemez. Kendimizi planlarken, gün içinde ki aktivitelerimizi oluştururken bir yerlerde yanlış yapıyoruz. Durup düşünelim; bir şeyleri yapmak için vaktimiz mi yok, yoksa bazı şeyleri yokuşa sürmeyi mi seviyoruz? Aslında meselenin özünde neyi, nasıl ve ne şekilde yapmamız gerektiğini doğru planlamak var. Elbette bunları yapmak için mevcut birtakım alışkanlıkları da değiştirmemiz gerekebilir. Zamandan tasarruf etmeyi başarırsak, yarın bugünden daha verimli geçecek demektir. Bir günü ''yaşanmış'' kabul edebilmenin en gerçekçi yolu budur.

Metabolizmayı Hızlandıran Sıcak Kış İçecekleri

12 Şubat 2019

Kış geldi, havalar soğudu. Soğuyan hava ve bulaşıcı hastalıklar için ideal olan kapalı ve havasız ortamlar grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bir yandan hasta olmamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye, doğru ve güçlü besinler almaya dikkat ederken öte yandan iyice yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırarak vücut ısımızı artırmamız ve kilo almamaya çalışmamız gerekiyor. Metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısını yükselten ve üstelik bu sayede yağ yakmayı sağlayan birbirinden etkili 3 sıcak kış içeceği tarifini sizler için bir araya getirdik. Tariflere geçmeden önce metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı yağ yakımında oldukça etkili olan ve faydaları saymakla bitmeyen bitkilere de şöyle bir göz atalım.

Daha Mutlu, Temiz ve Sakin Bir Ev İçin Tüyolar

12 Şubat 2019

Evimiz, hayatımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz, kendimizi dış etkenlerden tamamen soyutlayıp en rahat olduğumuz tek yer. Dolayısıyla evde geçirdiğimiz zamanın daha sakin, mutlu ve huzurlu olmasını isteriz. Bunun en temel yolu temiz bir eve sahip olmaktan geçer. Evinizin temizliğine gereken özeni göstermeniz, hayat kalitenizi doğrudan etkileyecektir. Tabii ki tek yol bu değil. Daha mutlu, temiz ve sakin bir ev için hoşunuza gidecek fikirlerimiz var.

Veganların Bilmesi Gereken Pratik Yemek Tarifleri

12 Aralık 2018

Günlük hayat temposunda çalışan ve aynı zamanda sağlıklı beslenen bir birey olmak oldukça zor. Hele ki vegansanız, salata yemekten fena halde sıkılmış olabilirsiniz. Malum, pratik yemek denince akla ilk gelen dondurulmuş nuggetlar, şnitzeller ve hamburgerler veganlar için bir anlam ifade etmiyor. Ancak üzülmeyin! Pratik yemek tarifleri elbette ki bunlarla sınırlı değil. Veganların beslenme stiline uygun iştah açıcı ve pratik yemek tarifleri işte burada!

Tatile Çıkmadan Önce Alınması Gereken 8 Önlem

12 Aralık 2018

Tatile gitmek eğlenceli olduğu kadar yorucudur da. Tatil için yapılan alışverişler, ulaşım, tatil sonrası dönüş, bavulları boşaltmak... Özellikle tatile çıkmadan önce evde yapılan son kontroller bir hayli streslidir. Almanız gereken hiçbir şeyi unutmayıp, siz yokken evde meydana gelebilecek tehlikeleri önceden sezerek önlem almak tam bir usta işidir. Size vereceğimiz kısa tavsiyeler sayesinde artık acaba şunu kontrol ettim mi, acaba şunu aldım mı, diye düşünmeyeceksiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.